Macaristan'da Üniversite


Eötvös Loránd Üniversitesi ( ELTE )

Başkent Budapeşte’de

– Ekonomik İngilizce hazırlık programı ile

– YÖK düzeyinde mezuniyet belgesi veren

– Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması adlı listeye göre dünyada ilk 500’e girmiş, Macaristan’ın en iyi Üniversite’sidir.

Macaristan’da Üniversite Eğitimi

Macaristan’ın Avrupa Birliği üyeliğinden sonra eğitime yaptığı yatırımlar artmış, ülke yüksek öğretim konusunda uluslararası bir boyut kazanmıştır.

Macaristan sistemli eğitim politikası sayesinde her yıl daha fazla öğrenci Macaristan’a rağbet etmektedir.

Macaristan üniversite diplomalarının tüm dünyada akreditasyonu bulunmaktadır. Türkiye’deki birçok vakıf üniversitesinden daha düşük harç bedeli, sunduğu yüksek eğitim kalitesi, yaşam standardı, Orta Avrupa’daki merkezi konumu ile Macaristan, üniversite eğitimleri için Avrupa’yı düşünen yabancı öğrenciler için en iyi seçeneklerden biridir.

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte Orta Avrupa’nın en önemli turistik başkentlerindendir. Macaristan uluslararası alanda birçok yüksek öğretim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Yaşama koşullarının diğer Avrupa ülkelerine oranla daha uygun olması ve üniversitelerin çoğunda eğitim dilinin İngilizce olması sebebiyle Macaristan, yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

Yabancı öğrenciler için Macaristan üniversite eğitimi üniversitelerin kendi belirlediği koşullara göre değişiklik gösterirken, eğitim dilinin İngilizce olduğu bölümlerin hepsi TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan alınmış İngilizce dil yeterlilik belgesi istemektedir.

Üniversitelerde araştırmaya ve geliştirmeye büyük önem verildiği için üniversite eğitim kalitesi yüksek olan Macaristan'da üniversite taban puanı yoktur.

ÖSYM yerleştirme belgesi, Macaristan yüksek öğretim kurumlarında istenmemektedir, ancak başvurulan üniversiteye bağlı olarak öğrenci,  üniversiteye kayıt öncesi yazılı ve sözlü sınava tabi tutulabilmektedir.

Macaristan’da bulunan üniversitelerin YÖK ile denkliği bulunmaktadır. Yabancı dil bilgisi yeterli görülmeyen Türk öğrenciler ilk yıllarında Macaristan üniversite dil programlarına devam ederler. Üniversite programına göre öğrenci, Macarca ve İngilizce dil hazırlık eğitimi almaktadır. Macaristan üniversiteleri hazırlık programlarında İngilizce ve Macarca derslerinin dışında, dahil olacakları bölümlerin gerekli görmesi halinde uzmanlaşacakları alanlara dair bilimsel hazırlık dersleride alabilirler.

Macaristan’daki üniversitelerin birçoğunda hazırlık programları vardır.
Yabancı öğrencilerin de dahil olduğu hazırlık programlarında İngilizce ve Macarca dil eğitiminin yanı sıra seçmek istedikleri bölümün hazırlık derslerini de alabilen öğrenci hazırlık programına devam ederken okulun sunduğu olanakları pratik olarak deneyimlerken de okumak istediği bölüme karar verebilir.

Hazırlık programına dahil olmak istemeyen öğrenci hazırlık yılı öncesi muafiyet sınava girerek hazırlık yılını atlayabilir

Öğrencinin dil ve bilimsel hazırlığına yönelik yapılan muafiyet sınavında üniversitenin belirlediği barajı geçmesi gerekmektedir. İngilizce dil bilgisi hazırlık programına katılacak kadar iyi olmayan öğrencilerin, yoğunlaştırılmış İngilizce programı almaları gerekmektedir. Yoğun İngilizce eğitimi alan öğrenci bu programın sonunda hazırlık (foundation) dönemine başlayabilir.

Hazırlık öğrenimini başarıyla tamamlayan öğrenci uzmanlaşma derslerini içeren lisans seviyesine başlayabilir.

Macaristan’da lisans eğitimi 3 master eğitimi ise 2 yıl sürer. Tıp eğitimi 6 yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık ise 5 yıldır Öğrencinin akademik performansına bağlı olarak bu süre uzayıp kısalabilmektedir.

Başvuru için gerekli evraklar; 

T.C. Nüfus Cüzdanı,

Lise Diploması, transcript,

okulun eğitim diline göre İngilizce ve Macarca, varsa öğrencinin LYS sonucudur.

Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE): 

Eötvös Loránd Üniversitesinin Budapeşte Eötvös Loránd Üniversitesi, (Ötvöş Lorand ya da ELTE)  yaklaşık 400 yıllık geçmişiyle (1635) Macaristan’da en fazla öğrencinin bulunduğu üniversitelerdendir.

Şangay Jiao Tong Universitesi tarafından hazırlanan "Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması" adlı listede Eötvös Loránd, Macaristan'ın en iyi üniversitesi seçilmiştir.

Eötvös Loránd yeni yapılan, ileri teknolojiye sahip kampüsüyle 8 adet fakülteye sahiptir:

Bilim Fakültesi,

Bilişim Fakültesi,

Hukuk ve Siyasal Bilimler,

Beşeri Bilimler,

Sosyal Bilimler,

Eğitim ve Psikoloji,

İlköğretim ve Anaokulu Öğretmen Fakültesi,

Bárczi Gusztáv Özel Eğitim Fakültesi

Budapeşte Eötvös Loránd Üniversitesi’nin diploması başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere tüm Dünya tarafından kabul görmektedir.  ELTE’de yetişmiş ya da görev almış çok sayıda dünyaca ünlü bilim adamı ve 4 Nobel ödüllü bilim adamı bulunmaktadır.

Tüm programlar İngilizcedir.