GL S Berlin

GL S Berlin

Almanya’da  Üniversite:

Almanya’da Üniversiteye kayıt yaptırmak için ön koşullar;

      1-  4 yıllık bir lise mezunu olmak

      2-  Üniversite sınavına girip bir bölüme yerleşmiş olmak

     3-  Almanya’da Üniversite okuyabilecek düzeyde Almanca bilmek.

Dil Yeterliliğiniz yoksa bir dil okuluna gidip DSH Ve Testdaf Sınavlarını geçmeniz için yeterli  seviyeye gelmeniz gerekli.

Almanca üniversite okuyabilmek için dil seviyesinin en az C1 ve üzeri olması gerekli.

Çok az ya da hiç Almanca bilmiyorsanız bir yıl süreyle akademik hazırlık Almanca kursuna gitmeniz ve bu süre sonunda sınavlardan TestDaf 4, DSH 2 puan almanız gerekli.

B2-C1 düzeyinde dil yeterliliğiniz varsa Almanya üniversitelerine başvurunuzu yıl boyunca yapabilirsiniz.

Lisans ve yüksek lisans kesin kayıtlarında, kış dönemi için 15 Temmuz’a, yaz dönemi için 15 Ocak’a kadardır.

Üniversite eğitimi öncesinde Almanca hazırlık eğitimi alacaklar yıl içerisinde her zaman başvuru yapılabilir,. Dil okullarının çok fazla başlangıç tarihleri bulunmasından dolayı yıl içerisinde mümkün olan en kısa zaman içerisinde eğitiminize başlayabilirsiniz.

Almanya’da
Üniversite okumanın avantajları;

1-Kaliteli eğitim

2-Bazı özel ücretli üniversiteler hariç genelde ücretsiz olması.

3-Eğitim süresinin diğer bazı ülkelere göre kısa olması ve üniversiteler arası yatay geçişlere imkân tanıyan esnek öğrenim sistemine sahip olması.

4- Çeşitli akademik ders arasından tercih yapabilme olanağı,

5- öğrenciyken ve mezun olduktan sonra staj ve çalışma için sunmuş olduğu sınırsız fırsatlar,

Kimler başvuru yapabilir:

1-Liseden mezun olup üniversite giriş sınavında herhangi bir 4 yıllık üniversiteyi kazanan herkes Almanya’daki üniversitelere başvuru yapabilir.

2-Kazandığınız üniversite 4 yıllık örgün eğitim veren herhangi bir özel, vakıf veya devlet üniversitesi olabilir.

3-Başvurular için kazanılan lisans programını gösteren belgeyi sunmak yeterlidir.

4-İmam Hatip ve Meslek  Lisesi mezunlarının Almanya’daki bir üniversitede eğitime başlayabilmeleri için bu öğrencilerin LYS veya YGS den 4 yıllık bölüm kazanmış olmaları ve Almanya da ilk olarak 1 yıl Studienkolleg programına katılmaları gerekir.

5- Almanca dil yeterliliğini sahip olmalıdır.(TestDaf /DSH)

Diplomanız Almanya’da Alman Lise Diplomasına (Abitur) denk olarak kabul edilmezse Studienkolleg hazırlık okulunda 12 ay süren bir kursa katılmanız gerekecektir.

Lise diplomanız Almanya’da kabul edilirse sadece DHS veya TestDaF sınavını geçerek yeterli Almanca bilginiz olduğunu kanıtlar kaydınızı yaptırırsınız.

Almanya’da üniversiteler ücretsiz veya yıllık en fazla 1,600 Euro .

Almanya’da üniversite öğrencilerinin yaşam giderlerini karşılayabilmek üzere çalışma izinleri vardır. Ayrıca öğrenciler sağlık, ulaşım gibi pek çok alanda kendilerine yönelik özel indirim ve sosyal hizmetlerden faydalanabilir.

Birçok Alman üniversitesi öğrencilerini iki dalda (çiftdal / double) yaparak eğitmektedir ve buna göre öğrenciler iki lisans diplomasına sahip olabilmektedir.

Almanya’da İngilizce eğitim almak isteyen üniversite mezunları için 1000’nin üzerinde İngilizce Master ve Doktora Programı vardır.

Vizenizi alıp Almanya’ya gittikten ve Almanca yeterlilik (DSH veya TestDaF) sınavlarından birini geçtikten sonra bölüm değişikliği de yapabilirsiniz…

GLS-Berlin

Almanya’da Üniversite kaydolabilmeniz için bir Alman Üniversitesinden şartlı kabul ( akademik olarak yeterli şartlara sahip olduğunuzu gösterir) ve Almanca kursa katılacağınızı gösteren davet mektubu gönderir.

Bu iki mektupla öğrenci vizesine başvurabilirsiniz. Bu öğrenci vizesi ile 12 ay kalıp Almanca öğrenerek gerekli dil seviyesine ulaşıp üniversiteye geçebilirsiniz.

1-      Öncelikle lise diplomanız ve üniversite sınavında kazandığınız bölüm ve puanınız gönderirsiniz.

2-      Bu belgeleri inceleyip uygunluğunu tespit eder size takip edilecek yolu belirleriz ve size fatura göndeririz.(Faturada Almanca kurs ve üniversiteye başvurunuz için yapılacak çalışmaları içerir.)

 Uygun görürseniz ödemeyi yaparsınız bizde size şartlı kabul ve kurs kayıt belgelerini göndeririz ona göre vize başvurusunu yaparsınız.

3-Berline gelip kursa başladıktan sonra biz her hafta danışmanlık hizmeti veririz. Bu süre içinde gerekli sınavları geçip istenen belgeleri alacak düzeyde Almanca öğrendiğinizden emin olaya çalışırız.

 (Goethe B2, telc B2, TestDaF or telc C1 Hochschule).

Almanya'da Üniversiteye geçiş maliyeti;

Tablo

Bu tablaoya dahil olanlar;

1-GLS Üniversite başvurusu için en az 2 ay GLS Berlin’de Almanca dil kursu almalısınız.Kurs süreniz Almanca seviyenize göre değişir.

2- 3 Üniversiteye başvuru (BA ya da MA)

3- VDP (akademik geçmişinizi ve Almanya'da okuma şansınızı değerlendiren tek yardımcı tarafından verilen bir belge)

VPD (Vize başvurunuz için gerekli olan Vorprüfungsdokumentation).

Vize görüşmeleri için hazırlık ve vize desteği dahildir

GLS'de Almanca kursunuz sırasında öğretmen ve haftalık danışmanlık  saati

Üniversiteye giriş için 2 ayrı yol izlenebilir.

Bu iki yoldan  hangisi sizin için geçerli, akademik geçmişinize bağlıdır.

1.    Üniversiteye doğrudan erişim: Eğer akademik geçmişiniz bir Alman lise diplomasına eşdeğer kabul edilirse bu mümkündür. Bu durumda sadece Almanca'nızı geliştirmek zorundasınız (TestDaF veya telc C1 Hochschule sınavını geçerek)

2.    2. Üniversiteye dolaylı erişim: Akademik geçmişiniz yeterli kabul edilmezse, Almanca'nızı geliştirmek ve bir yıl boyunca Studienkolleg'e eğitim almalısınız. Studienkolleg ücretsizdir, ancak bir giriş testi gereklidir.

Akademik geçmiş ve de Almanca bilgisi açısından Almanya'daki üniversite eğitimi için tüm şartları yerine getirmeniz şartıyla. Başvurunuzu 3 üniversitede destekliyoruz.Almanya ‘da başvuru sürecinizi başarılı bir şekilde uygulamanızı sağlayacak şekilde size rehberlik ediyoruz.