Bournemouth


İngiltere’nin güney sahilinde yer alan ve Londra’nın
merkezine sadece 2 saat uzaklıkta olan Bournemouth şehri oldukça kozmopolit ve heyecan verici bir şehirdir. Aynı zamanda bir tatil beldesi olan şehir uzun kumsalları,halka açık parklarıyla ziyaretçilerine güzel günler geçirme fırsatı sunar.

Şehirde değişik restoranlar,cafeler, klüpler, publar ve mağazalar bulunmaktadır. Şehirde oldukça fazla dil okulu mevcuttur. Bournemouth’a dil öğrenmeye gelenler aynı zamanda şehirdeki değişik yerleri gezerek vakit geçirebilirler. Şehir özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrar. Bu yüzden şehirde sadece İngilizler  değil her milletten insan vardır. Bu da şehirde oldukça fazla kültür olmasına sebep olur ve  ziyaretçiler bu sayede her kültürden insanla tanışma fırsatı bulurlar.

İngiltere’nin çoğu bölgesine oranla daha fazla güneş alan Bournemouth’da yıl boyunca ılıman bir iklim hakimdir. Güney İngiltere’de kumsalları ve gece hayatıyla ünlü bu şehir çok daha yüksek hava sıcaklıklarına alışkın biz Türkler için çoğu zaman fazla serin ve rüzgarlı olabiliyor.

Ulaşım

Bournemouth Uluslararası Havaalanı şehrin 8 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Havaalanından günde 3 kez hareket eden otobüsler veya taksi aracılığı ile 10-15 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. İkinci bir alternatif ise yaklaşık 56 kilometre uzaklıktaki Southampton Havaalanı. Bu havaalanından Bournemouth şehir merkezine direk tren seferleri mevcuttur. Başkent Londra’ya tren ya da otobüsle en fazla 2,5 saatte ulaşmak  mümkündür.

Bournemouth şehir merkezinde trafiğin oldukça yoğun olduğu söylenebilir. Şehir içi ulaşımda Bournemouth’a özgü sarı otobüsler oldukça popülerdir. Bisiklet, taksi, araba kiralamak ya da kendi arabanızı satın almak ise diğer alternatifleriniz.

Gezilecek Yerler

Diğer şehirlerde olduğu gibi Bournemouth’da yapılacak bir çok aktivite bulunmaktadır.İlk olarak Bournemouth Eye balonu ile  şehrin sahil şeridini ve doğal güzelliklerini gökyüzünden izleme imkanı  bulabilirsiniz, Bournemouth’un birbirinden güzel bahçelerinde ve yemyeşil parklarında gezintiye çıkabilirsiniz, Sahilde gündüz mangal partilerine, akşam havai fişek gösterilerine katılabilirsiniz.Sörf ve diğer su sporlarını yapma fırsatı bulabilirsiniz,Yaz döneminde denize girebilir,beach voleybol oynayabilirsiniz, Oceanarium’da bir gün geçirip, şu altı dünyasını yakından tanıma fırsatını bulabilirsiniz,balık tutabilirsiniz.