İrlanda Okullarını Yerinde Gördük


Ekim ayının ikinci haftası Türk Hava Yolları ve MEI’in (Marketing in Ireland) İrlanda Dublin’de düzenlediği Fam Trip ve workshop’a katıldık.

İlk 2 gün Dublin okullarını ziyaret ettikten sonra Dublin’e yarım saat uzaklıktaki Kildare kasabasında Carton House Hotelde yapılan uluslar arası acentelerin ve İrlanda dil okullarının katıldığı Workshop etkinliğine İrlanda Başbakanı ENDA KENNY bizzat katılıp özellikle Türk öğrenciler için getirilecek vize kolaylıkları konusunda bilgi verdi.

Türk acentelerin yoğun ilgisi ile karşılaşan başbakanla danışmanımız Handan Tunaboylu konuşma olanağı yakaladı ve getirilecek vize kolaylığından dolayı kendisine teşekkür etti.

Daha sonra başbakanla gelen yerel bir gazeteci danışmanımız Handan Tunaboylu ile söyleşi yaparak özellikle başbakanın ziyareti ile ilgili görüşlerini ve bizlerin İrlanda ile ilgili izlenimlerini sordu.

Şu anki uygulamada 3 aya kadar kursa katılacak öğrenciler için 3 iş gününde vize verilmektedir, bu olay 18 yaş altı yaz gurubu öğrenciler içinde aynı olup yaz guruplarına kolaylık sağlanmıştır. 3 aydan daha uzun olanlar için vize işlemi 5 haftayı bulmaktadır.

İrlanda’yı gördükten sonra ne kadar güzel ve önerilecek bir yer olduğu konusunda sanırım herkes hemfikirdi.

Gördüğümüz tüm okullar, eğitim, bina, materyal ve öğrencilerle ilgilenme bakımından göz doldurdu. Halkı cana yakın, yemekleri de Türk damak tadına daha uygun ve porsiyonları oldukça yeterli. Sonuç olarak İrlanda dil eğitimi için önerilecek en güzel yerlerden biri diye düşünüyoruz.