İtalya

İtalya

Italya Hakkında Genel Bilgi

İtalya ‘nın Alpler boyunca Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ile sınırı bulunmaktadır. Güneye doğru ilerleyen İtalya Yarımadası, Sicilya ve Sardinya -Akdeniz'in en büyük iki adası ve birçok diğer küçük adadan oluşmaktadır.

Tarih, sanat,  özgün mimarisi, su ve tabiatı ile insanı büyüleyen muhteşem ülkelerden biridir. 

Dünyaca bilinen kendine has mimarisi ve yaşam biçimiyle Roma, Venedik, Floransa, Siena, Milan ve Napoli gibi kentlerin yanı sıra , plajları, Alp Dağları, Tuscany´de yer alan Gimignano gibi ortaçağa ait dağ köyleri ve Amalfi sahilinde yer alan Positano gibi bozulmadan kalmış balıkçı köyleri ülkeye bambaşka bir hava katar.

Roma´nın meydanları, fıskiyeleri ve Barok dönemine ait olağanüstü kiliseleri, ve Ortaçağ´da politik ve dini merkez olan Roman   Forum, Colosseum ve 20 yüzyıllık Roma mimarisi Pantheon, görülmeye değer muhteşem eserlerdir.

Yüzü aşkın adadan oluşan güzel kent Venedik kanallarıyla ünlüdür,

Milano kenti bir Opera başkentidir. Milan´daki La Scala´ya ve Leonardo da Vinci´nin muhteşem eserlerinin sergilendiği Santa Maria delle Grazie´ye uğramadan ve Christopher Columbus´un doğduğu Genova´yı gezmeden ülkeden ayrılmamalısınız.

Napoli yakınlarında yer alan volkanik dağlarının püskürtmüş olduğu lavlarla kaplı Pompeii de geçmişin çok net görebilirsiniz.

Akdeniz´de bir ada olan Sardinya´nın Emerald Sahili (Costa Smeralda) boyunca uzanan plajlarıile ünlüdür.

İtalyan şarap ve kahveleri de ünlüdür.

İtalyan mutfağı çokça kullanılan zeytinyağı ve Napoli pizzası, Floransa bifteği, Siena’nın sade un ve sudan oluşan makarnası, Roma’nın baharat soslu makarnası, Milanon’nun safranlı pilavı ve daha birçok değişik yemekleri ile oldukça zengindir.

İtalya mükemmel bir demiryolu sistemine sahiptir - şehirlerin çoğuna trenle gidebilirsiniz. Otobüsler, trenlerin gitmediği yerlere gitmektedir.