Manchester

Manchester

MANCHESTER İngiltere'nin, Londra, Birmingham , Glasgov , Liverpool'dan sonra 5. büyük şehri, dünyanın en önemli endüstri bölgelerinden birinin merkezidir.

Manchester İngiltere’de en çok ziyaretci çeken üçüncü şehirdir.

4 Üniversitesi ve bir çok dil okulu binlece öğrencisi bulunuyor.

Türk Hava Yollarının  günde 2 direk seferi bulunuyor ayrıca aktarmalı olarak giden değişik hava yolları da mevcut.

Nüfusu, banliyöleriyle birlikte 1,5 milyona yakındır.
ülkenin Kuzeybatısında, İrwell nehrinin kıyılarında Liverpool'un 50 km. kuzey doğusundadır. İrwell nehrinin karşı kıyısındaki Salford şehrine 16 köprüyle bağlanmıştır.

Manchester, çok eski çağlardan beri, dünyanın başlıca, pamuk endüstri merkezi olarak önem kazanmıştı. Zamanja bunun yanında daha başka endüstriler de gelişmiştir. Bunların arasında, en önemlileri, dokuma, boya, makine, lastik, kâğıt, otomobil endüstrileridir.

Manchester, İrlanda Denizi'nden 50 km. kadar içeridedir, 1895'te açılan Manchester Kanalı sayesinde çok önemli bir liman şehri durumuna gelmiştir. Kanal 57 km. uzunluğunda, 36 m. geriişliğindedir, derinliği, 8-9 m.'dir. Manchester Kanalı'ndan Okyanus'ta işleyen en büyük gemiler bile geçebilir. Kanal, ayrıca, Ingiltere'nin daha başka önemli kanallarından birçoğuna bağlıdır. İngiltere' nin başlıca demiryollarının kavşağında bulunması da Manchester'e ayrıca önem kazandırmıştır.

Manchester'deki Victoria Üniversitesi bütün dünyada ünlüdür. I900'de kurulmuştur. Şehirde birçok kütüphaneler okuma odaları, 1515'te kurulmuş olan bir dilbilgisi okulu vardır.