Londra


İngiltere´nin başkenti Londra, bir kültür, tarih ve sanat şehridir.

Yıllardır İngiliz kraliyet ailesine ev sahipliği yapmaktadır. Kraliyet ailesi birçok İngiliz için hala çok önemlidir.

Londra gezip görmeye doyamayacağınız kraliyet hazinelerinin sergilendiği müzeler, saraylar, galeriler... köprüler, parklar, sinema ve tiyatro salonları ile dolu bir şehirdir. 

Gezilecek yerler

Buckingham Sarayı: Kraliçenin belli zamanlarda yaşadığı yer. Saray her zaman ziyarete açık değil. Ancak sarayın içini gezebilme şansınız yoksa dış görünüşünü ve ilginç kıyafetli nöbetçi askerleri görmenizi öneririz.

The Tower Of London:

Günümüzde kraliyet hazinelerinin korunduğu ve çeşitli mücevherlerin sergilendiği bu yer yıllar önce krala karşı gelenlerin içeri atılıp işkence yapıldığı bir yer olarak bilinir.

London Eye ile kuşbakışı Londra:Eğer Londra’yı kuşbakışı izlemek isterseniz London Eye bu iş için ideal bir yer.London eye son zamanların gözdesi olan devasa bir dönme dolap ve 135 m yükseklikte. En tepeye çıktığınızda Londra’yı ve ünlü Thames nehrini kuşbakışı görme zevkini tadacaksınız. Londra ve Thames Nehri´nin görüntüsü sizi büyülemeye yetecektir.

Thames Nehri´nde motor gezisi: London eye ‘dan sonra Thames nehrinde bir tekne turu yaparak Londrayı birde aşağıdan görmüş olacaksınız.

Double Decker Busess:Londra ya özgü iki katlı otobüslerle güzel bir şehir turu yapmayı da ihmal etmeyin.:

Yemek

Londra´da dünya mutfaklarının her çeşitini bulabileceğiniz birçok mekânda yemek yiyebilirsiniz. Ancak, yeni bir ülkeyi ziyaret ettiğinizde alışık olduğunuz yemekleri yemek dışında, o ülkenin değişik ve özel yemeklerinin tadına bakmak, size bulunduğunuz ülkeyi daha iyi tanıtacak küçük ama önemli bir ayrıntıdır.

Her ülkenin yemek kültürü, sunumu, servisi, alışkanlıkları farklıdır. İngilizlerin yemek yeme alışkanlıkları hakkında bilmeniz gereken ilk şey; ekmek tüketmeyen bir milletle karşı karşıya olduğunuzdur. Akşam yemeği için bir restorana gittiğinizde masanıza ekmek istemek zorunda kalabilirsiniz. Biz ekmeği, İngilizler ise patatesi masalarında eksik etmiyorlar. Masalarında sürekli bulunan bir diğer yiyecek ise; sağlıklı beslenmek adına yedikleri haşlanmış sebzedir. İngilizlerin yemek kültürü adına farklı tarzları vardır; roast beef ve 5 çayları bunların başında gelir.

Birinci Dünya Savaşından sonra çok fakirlik çeken halk, sadece Pazar günleri et yiyebiliyormuş ve bunu bir gelenek haline getirmişler. İngilizler, her Pazar "rost beef" yerler. Pazar günü sizde, bu geleneğe katılıp ister lüks bir restoranda, isterseniz de küçük bir büfede rosto yiyin.

Geleneksel 5 çayları, İngilizlerin eski geleneklerinden biridir. Özel porselen çay takımlarında sunulan 5 çaylarını ve yanında yene kurabiyeleri tatmada da gelmeyin.

Eğlence

Pub kültürü; İngilizlere özgü olan pub´lar son yıllarda Türkiye´de de çok fazla yaygınlaşmaya başlamasından dolayı çokta yabancı olmadığımız bir eğlence tarzıdır. İngilizlerin hemen hemen her gün uğradıkları bu barlarda genellikle hoş sohbetler eşliğinde içilen biralar ve eğlenmek adına dart gibi oyunlar oynanabilir.

Londra´da gece hayatına dair bilmeniz gereken ilk şey, sabahlara kadar süren bir eğlence beklememek olmalıdır. Pub´lar da eğlence hayatı belirli saatlere kadar sürüyor. Ama tabiiki de, Londra sadece pub kültüründen oluşmuyor. Ünlü alışveriş caddelerinde, ara sokaklarında bir çok mekanda eğlenebilirsiniz. Londra, sanat ve müzik olmadan düşünülemez... Sokaklarda çalan müzisyenlerden tutun da, en ünlü gece kulüplerine kadar her yerden gelen müzik sesleri, Londra´nın bir müzik şehri olduğunun ispatıdır. Londra´ya gittiğiniz de dünyaca ünlü müzikalleri dinlemeden dönmemelisiniz.

Şehir içi ulaşım:

Londra büyük bir metropol olmasına karşılık ulaşımı çok da zor değildir. Çok iyi bir metro ağına sahip olması, hemen her yere giden kırmızı çift katlı ve tek katlı otobüsleri bulunması ayrıca bu taşıtlarda ortak kullanabileceğiniz otobüs kartı(bus pass)satın aldığınızda oldukça ucuza seyahat edebilmeniz belirli avantajlardan sayılır.

Burada şunu da söylemek lazım, otobüs kartı almadan seyahat etmeniz oldukça pahalı olabilir. Onun için eğer Londra’da kalacaksanız günlük ya da haftalık buspass almanızı öneririz.