Heilderberg


Yeşillere bürünmüş tepeler arasında sakince akıp giden Neckar Nehri kenarında, ortaçağdan kalma bir masal şehri tadı veren yüksek ve kırmızı kiremitli çatılı binaları, tarihi köprüleri, şehri tepeden izleyen eski kalesi, cıvıl cıvıl sokakları ile Heidelberg, hiç kuşkusuz Almanya’nın en güzel şehirlerinden birisi.

Almanya denince bir çoğumuzun aklına bir sanayi ülkesi gelir. Özellikle altmışlı yıllarda artan işçi ihtiyacını karşılamak için Türkiye’den çok sayıda insanımızın gittiği bu ülke, bazılarımız için gurbet anlamına geliyor. Bu nedenle olmalı ki seyahat acentelerinin rotaların baktığımızda Berlin dışında bir Almanya şehri görmek çok da kolay değil.
Sadece seyahat etmek ve görmek için Almanya’ya gitmek ise kimin aklına gelir ki? Oysa harikulade doğası, biri birinden güzel şirin köyleri, dağlar ve gölleri ile Almanya görülesi bir ülke. Almanya’da ilk görülecek yerlerinde başında benim için Heidelberg geliyor.

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin kuzeyinde, tarih ve doğanın iç içe olduğu bir yer olan Heidelberg, Almanya’nın en sevilen ve en çok ziyaretçi çeken şehirlerinden birisi. Frankfurt’tan araba kiralayarak geçtiğim Heidelberg, Frankfurt’a 80 km, Mannheim şehrine ise 20 dakika uzaklıkta bulunuyor. 150 bin nüfuslu bu şehir, Almanya’nın ılıman iklime sahip güney bölgesinde, Ren ve Neckar Nehirlerinin arasında kalan vadide kurulmuş. Adına “Ich hab’ mein Herz in Heidelberg verloren /Kalbim Heidelberg’de kaldı” diye bir şarkı bile yazılmış olan şehir, savaşlardan zarar görmemeyi başarmış nadir Avrupa şehirlerinden bir tanesi.

Heidelberg, aynı zamanda bir üniversite şehri. 1386 yılında kurulmuş olan Almanya’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi tıp ve eczacılık açısından Avrupa’nın en önemli üniversitelerin biri. Goethe, Georg Willhelm Friedrich Hegel, Robert Bunsen, Max Weber veya Karl Jaspers gibi büyük isimleri kendisine çekmiş şehirde, bugün 30 binin üzerinde üniversite öğrencisi bulunuyor. Şehrin her köşesinde görülen, kitap okuyan, sohbet eden, bisikletle gezen gençler şehrin dinamik enerjisini de yansıtıyor.
Şehrin kalbinin attığı en meşhur caddesi olan Hauptstrasse, Neckar Nehri ile görkemli kalesi arasında kalıyor. 1,5 km’lik bir uzunluğuyla, Avrupa’nın sadece yayalar için ayrılmış olan en uzun caddesi unvanına sahip. Birbirinden güzel dekorasyona ve ilginç ürünlere sahip alışveriş dükkanlarının bulunduğu caddede yürümek keyif verici. Kafe ve restoranlar, mağazalar, otel ve kitapçılar, oyuncakçılar, hediyelik eşya satan dükkanlar bu capcanlı sokak üzerinde uzanıyor. Sarmaşık ve çiçeklerle süslü binalarının uzandığı romantik sokaklarında sadece alışveriş değil, uzun yürüyüş de yapılabilir.

Ortasında bir Herkül heykeli ve çeşme, bulunan Marktplatz Meydanı çevresinde çok sayıda hediyelik eşya satan dükkanlar ve açık havada masaları bulunan kafe ve restoranlar yer alıyor. 1700’lü yıllarda şehri savunan halkın kahramanlığını simgeleyen anıtın orijinali Kurpfälzisches Müzesi’nde bulunuyor.
1717-19 yıllarında arasında yapılmış ve meydanın kale tarafındaki iki önemli yapısından biri olan Büyük Dük Sarayı, 1805’ten sonra Baden mahkemesi tarafından kullanılmış. 1920’den bu yana ise Heidelberg Bilimler Akademisi olarak kullanılıyor. Almanya‘nın en romantik kenti (Wege der Romantik) olarak anılan Heidelberg, Neckar Nehri tarafından ikiye ayrılmış. Üzerinde bulunan 200 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğindeki Eski Köprü ise burada bulunan ahşap köprünün yerine, yine bu bölgeden çıkan kumtaşı ile 1788’de yapılmış. Şehrin Kalesiyle beraber simgesi olan köprü, II.Dünya Savaşı’nda Alman askerlerince diğer tüm köprüler gibi yıktırılmış. Savaş sonrası halkın topladıkları parayla yaptırılıp 1947’de yeniden açılmış.

Şehrin en turistik ve romantik yerlerden biri olan köprü tablo güzelliğinde bir görünüm sergiliyor. Tarihi köprü üzerinde, köprüyü yapan Karl Theodor ve bir Roma tanrıçasına adanmış iki heykel bulunuyor. Köprünün girişinde yer alan kulelerinin solunda yer alan ve Gernot Rumpf tarafından 1979’da yapılan bronz maymun heykeli ise fotoğraf çektirmek isteyenler için oldukça ilgi görüyor. Heidelberg halkı ve şehri ziyarete gelen turistler nehir kenarında yürümeyi seviyor.
Köprü sonrası ise üniversite profesör ve filozoflarının yürüyüş alanı olarak kullandıklarından dolayı Filozoflar Yolu olarak anılan yol bulunuyor. Theodor Heuss Köprüsüne kadar uzanan bu yol, spor yapan veya yürüyüşe çıkanlar tarafından da kullanılıyor. Meyve bahçeleri arasında uzayan patikadan şehrin en muhteşem görüntülerinden birine sahip Heidelberg Kalesi’ne ulaşmak mümkün. Yürüyerek çıkması pek de kolay olmadığından Bergbahn denilen funikülerle tepeye çıkılabiliyor. 8 metre uzunluğunda, 50 kişi kapasiteye sahip kabini olan funiküler 1907’de yapılmış.

F+U Academy of Languages -
Uluslararası Dil Okulu F+U Dil Okulu, şehir merkezindeki Heidelberg Üniversitesi’ne ve Neckar Nehri’ne çok yakındır. F+U Academy of Languages Almanya’nın en büyük dil okullarından biridir. Heidelberg’de dil kursları ve sınavlara senede 10.000’den fazla öğrenci katılmaktadır. Almanca kurslarına katılanlar öğrencilerimiz her yıl 100’den fazla ülkeden geliyor 

Donanım: Multimedyal donatılmış 70 sınıf (yazın 85 sınıfa kadar mevcut), 50 bilgisayarlı 3 internet odası, ücretsiz internet girişimi, WLAN ve küçük kütüphane mevcuttur.

500 odalı öğrenci yurtları, daireleri, yatılı okulu okula ait oteller ve çok sayıdaki misafir evleri, sene boyunca tüm dünyadan gelen öğrencilere konaklama imkânı sağlamaktadır 

Yabancı dil alanında Almanca eğitimi veren F+U Academy of Languages, dünyanın sayılı okullarından birisidir. 

Dersler, yoğun bir şekilde sabah ve öğlen, çalışanlara ise akşam olmak üzere verilir. 

Uluslararası bir sınav merkezi olan F+U Diller Akademisi, dil öğretiminde olağanüstü bir kalite anlamına gelmektedir. En iyi bilinen TOEFL® ve TestDaF sınavlarına (yabancı dil Almanca testi) ek olarak, dil sınavları enstitüsünde şu sınavlar alınabilir; telc (Avrupa Dil Sertifikaları,( örneğin C1 Hochschule, Zertifikat Deutsch, Zertifikat Deutsch für den Beruf), 

. F+U Academy of Languages’de, 2004 senesinde kurulan Yabancı Dil Meslek Okulu,devlet tarafından onaylandığı için büyük önem taşır.

Ayrıca Tercümanlık, Avrupa Sekreterliği ve Dünya Ticaret Muhabirliği alanlarında mesleki eğitim sunmaktadır. . 

F+U Academy of Languages’in, dil alanındaki hizmet yelpazesi, organize edilen dil seyahatleri ile tamamlanmaktadır. 

F+U’yu seçmeniz için önemli olan kriterler ;

Çok çeşitli eğitim yetkisi olanakarı F+U, hwtk, iba University Appliyüksek okulu, meslek akademisi, lise (Gymnasium), lise (Realschule) ve diğer çeşitli alanlarında meslek eğitimi vermektedir. 

Eylül 2017’den itibaren F+U, Uluslararası Baccalaureate® (IB) Öğrencilere Yönelik Diploma Programı’nı da sunacak.• 

Eylül 2016’dan bu yana yatılı okul: 18 yaşından küçük uluslararası öğrencilere yönelik eğitim olanakları • TOEFL®, TestDaF, DSH TestAS, TOEIC®, LCCI, OnDaF, ECDL, diğer sınavlar ve testler için sınav merkezidir. • 

7/24 Acil durum telefonu

• Devletçe tanınmış Yabancı Dil Meslek Okulu’dur. • i.

• Tüm diller için yıl boyunca uygulama garantisi. • Kendine ait öğrenci yurtları, daireleri ve aile yanında kalma imkânları sunmaktadır. Ayrıca, F+U’ya ait “Bayrischer Hof” otelinde çeşitli oda seçenekleri mevcuttur. • Uluslararası kuruluş (120 ülkeden gelen öğrenci). • Almanya’nın en güzel şehirlerinden birinde merkezi konumdadır. • Kaliteli hizmet karşılığı, uygun bir fiyat sunmaktadır.

Konaklamalar;

Geliş ve gidiş Pazar günleri 10:00-22:00 arasındadır. 22:00’den sonraki varışlarda (en geç saat 24: 00’e kadar) sadece önceden bildirilmesi şartıyla 50 € ek ücret alınır. 

Cumartesi günleri: 13:00-18:00 Saat) sadece randevu ile ve bir ödeme ile karşılanabilir 

• Residanstan cıkış (Check-out): Cumartesi günleri 12:00’ye kadar. Pazar günü yapılan cıkışlarda (en geç 10:00`a kadar sadece randevu alarak ve Ekstra bir gün ödenmesi yapılması durumda mümkündür 

NOT; Websitesine girip Türkçe broşurda fiyatları ve konaklama seçeneklerini resimleriyle görebilirsiniz.